Kandovaný zázvor

Už jste někdy slyšeli o kandovaném zázvoru? Že ne?
Zázvor sám o sobě je velmi účinný produkt přírody s charakteristickou lehce zvláštní chutí. Dodnes se v podstatě neví, odkud pochází. Předpokládá se, že z Indie, Číny a Jamajky. Pěstuje se převážně v tropických oblastech. Zázvor se nejčastěji používá jako koření nebo dochucovadlo v různých formách – čerstvý, sušený, drcený, nakládaný či kandovaný. Obsahuje éterické oleje, zázvorovou silici a ostrou štiplavou látku nazývanou gingerol. Ze zázvoru se připravuje např. čaj, který je velmi účinný proti nachlazení a chřipce.

Kandovaný zázvor je specifický tím, že blahodárně ovlivňuje trávicí procesy v organismu (především odstraňuje pocit těžkého žaludku a plných střev, plynatost a nadýmání tím, že zvyšuje tvorbu zažívacích šťáv a odstraňuje přebytečné dráždivé kyseliny), eliminuje cestovní nevolnosti, které provázejí především děti v nižším věku a ranní nevolnosti, jež jsou obligátní součástí téměř každé těhotné ženy, dále pak působí mírně jako afrodisiakum. Zázvor v kandované podobě je skutečně velmi mocný. Pozitivně ovlivňuje tvorbu žluči, snižuje hladinu cholesterolu v krvi i v játrech, rozpouští hleny a má všeobecně antibakteriální účinky.

Kandovaný zázvor dále dokáže zahřívat tělo, aktivuje termoregulační systém organismu a zlepšuje krevní oběh jako takový. Mnoho lidí a odborníků, kteří takto zpracovaný zázvor ochutnali, se shodují na tom, že je vhodné jej podávat jako pochoutku hlavně k čaji. Pokud tedy i vy patříte mezi část populace, která je náchylná k nachlazení a chřipkám nebo máte častější zažívací obtíže, vyzkoušejte kandovaný zázvor. Třeba večer u televize místo přepálených chipsů si pochutnejte na tom, co nám přináší čistá příroda a udělejte něco pro své zdraví. Za ten dobrý pocit a viditelné výsledky to skutečně stojí.

Náš tip: přečtěte si zajímavé informace na téma: levandule lékařská.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.