Pěstování zázvoru

Pěstování zázvoru není žádná složitá záležitost, ale určitě se mu musíte alespoň trochu věnovat, což by nemělo nikoho překvapit. Začneme samozřejmě koupí oddenku. Ten musí být čerství, neseschlý a měli by na něm být vidět pupeny. Důležité je vědět, že se zázvor množí jedině vegetativně, neboli z rozrůstajících se oddenků. Pro pěstování zázvoru je třeba měkké a bohaté půdy, která musí být schopna zadržovat vlhkost a získávat živiny a nesmí obsahovat žádné kameny, které by způsobili deformaci oddenků. Pro zázvor je důležité mít vysoké teploty bez větších výkyvů. Zázvor je pěstován jako tropická rostlina hlavně kvůli dužnatému oddenku, ale dá se velice dobře pěstovat i ve skleníku či doma v květináči.

Sázíte-li venku, tak připravené řízky z oddenků sázejte na jaře těsně pod povrch. Nejlepším místem pro sázení je skleník. Sázíte-li do květináče, naplňte ho směsí substrátu a rašeliny a položte na ni kus oddenku pupeny směrem nahoru. Ty poté zasypte směsí substrátu a rašeliny. Oddenek nesmí být vidět. Květináč položte na slunné místo, ale po 2 až 3 týdnech, kdy bude oddenek již vyklíčený, přeneste zázvor raději do stínu, protože nemá rád přímé slunce. Zalévání se provádí denně do misky. Nejlepší vodou je voda dešťová, vlažná. Velice důležitým prvkem je při pěstování zázvoru také přihnojování (to je na podzim dobré omezit).

Za několik měsíců začne oddenek schnout, což je ale naprosto v pořádku. V tuto chvíli se oddenek vyjme a část se může sníst a další část znova zasadit. Tento proces je možné opakovat několik let. Vzhledem k tomu, že je zázvor rostlinou cizokrajnou, tak v našich podmínkách vykvete málokdy. Pokud se vám to podaří, tak budou mít květy žlutofialovou barvu a budou vyrůstat na stoncích bez listů. Plody jsou ještě větší zvláštností nežli květy a ve většině případů nedozrají.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.